takson uprawiany [24]

Gazania ×hybrida hort.

gazania lśniąca gazania błyszcząca
Gazania rigens hort. · Gazania ×splendens hort
Gazania ×hybrida (gazania lśniąca)
2012, ogród; copyright © by Marek Snowarski
Gazania ×hybrida (gazania lśniąca)
Gazania ×hybrida (gazania lśniąca)
Gazania ×hybrida (gazania lśniąca)

wymagania i uprawa

Wymaga stanowiska w pełnym słońcu, ciepłego, jest to ważne z tego względu, że kwiaty otwierają się tylko przy pełnym nasłonecznieniu i cieple. Gleba przeciętna, próchniczna, ciepła; w pełni ukorzenione rośliny są dość odporne na suszę.

space

Przy wysiewie bezpośrenio do gruntu w końcu kwietnia otrzymujemy rośliny kwitnące dopiero w sierpniu.

Wymagania: światło · pełne słońce · woda · gleba sucha lub gleba przeciętnie wilgotna · ciepło · miejsce wybitnie ciepłe · zwięzłość · gleba lekka, piaszczysta lub gleba średnio zwięzła · żyzność · podłoże żyzne

Analiza dostępności nasion (form i odmian #1):
• bez odmiany · mix

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Grupa odmian mieszańcowych gatunków południowoafrykańskich; w naturze bylin rosnących na piaszczystych wydmach. U nas standardowo uprawiane jako kwiat jednoroczny z rozsady. Przy uprawie pojemnikowej można przetrzymać, szczególnie atrakcyjne rośliny, przez zimę w widnymi i chłodnym pomieszczeniu. Rośliny krępe, o szeroko pokładających się pędach, następnie wzniesionych na 20-30 cm.

space

Do wysadzania na rabatach kwiatowych, można tworzyć kobierce kwiatowe i obwódki. Nadaje się do ogrodów skalnych, na skarpy i do uprawy w pojemnikach. Przekwitające koszyczki należy dla lepszego efektu wycinać.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · na obwódki · do ogrodu skalnego · wysokość 20-30 cm · kwitnienie: 6-10

moim zdaniem

Nie trzeba polecać, bo to jeden z podstawowych, modnych, kwiatów rabatowych.
Są to kwiaty rabatowe sadzone z rozsady. Modne od dłuższego czasu i bez problemu można wiosną nabyć ich rozsadę w sklepach ogrodniczych. Postanowiłem jednak samodzielnie przygotować rozsadę (ot sztuka dla sztuki w tym wypadku). Poszło bez problemu. Są to oczywiście bardzo efektowne rośliny i zawsze jest niespodzianką jakie też kolory i wzory kwiatów wyjdą (przeważnie sprzedawane są mieszanki kolorystyczne).

space

Jeśli mógłby jeszcze trochę powybrzydzać to dodam, że jest trochę zbyt elegancki i nie z tej ziemi. Bardziej kojarzy się z kwiatami z kwiaciarni (to podobieństwo do gerbery) niż ze swojską rabatą kwiatową. Innymi słowy w moim odczuciu trudno go łączyć na jednej rabacie np. aksamitka (Tagetes) lub nagietkiem lekarskim (Calendula officinalis) bo się „estetycznie gryzą”.