takson o niepewnym statusie we florze polskiej; być może antropofit [24]
· kenofit, l [234]
· ochrona ścisła (1.265); b/wył. gosp. (§8.1)
· Czerwona Księga — CR–krytycznie zagrożony

Cyclamen purpurascens Mill.

cyklamen purpurowy cyklamen czerwieniejący
Cyclamen europaeum nom. ambig.
Cyclamen purpurascens (cyklamen purpurowy)
pokrój; 01.09.2007, Góry Kaczawskie; copyright © by Marek Snowarski
Cyclamen purpurascens (cyklamen purpurowy)
owoce
Cyclamen purpurascens
kwiat
Cyclamen purpurascens
pokrój
Cyclamen purpurascens (cyklamen purpurowy)
kwiat
Cyclamen purpurascens (cyklamen purpurowy)
kwiat
Cyclamen purpurascens (cyklamen purpurowy)
pokrój

występowanie

Gatunek podlega ochronie ścisłej (poz. 1.265 wg aktualnego rozporządzenia). Nie mają do niego zastosowania wyłączenia spod ochrony uzasadnione względami godpodarki rolnej, leśnej lub rybackiej (§8.1). Do ustawowej ochrony został włączony w 2001 roku.
wystepowanie
o mapie występowania
Szeroko rozpowszechniony w Europie, w Polsce na północnej granicy zasięgu, bardzo rzadki (dwa stanowiska w Górach Kaczawskich); poza tym uprawiana i dziczejąca ogrodowa bylina ozdobna.

Bylina.

Inwazyjność i/lub kategorie obcego elementu flory (Tokarska-Guzik et al.) [234]:

- l, nieinwazyjny; kenofit; pochodzenie: Europa południowa [czas przybycia na teren Polski: pierwsza połowa XXw.]
- wnika do siedlisk/zbiorowisk: o charakterze naturalnym

wymagania i uprawa

W naturze rośnie ±zasypany przez opadłe liście, w miejscach zacienionych, najczęściej w lasach bukowych, na wapieniu i tak też powinien być uprawiany — w zacienieniu, na glebach zasadowych, wapiennych, z grubą warstwą słabo rozłożonej ziemi liściowej (można zastąpić ściółką z kory). Stanowisko cieniste. Gleba przeciętna, stale umiarkowanie wilgotna, nie podmokła; odczyn zasadowy, rośnie na glebach wapiennych. Nie należy zbyt dużo nawozić bo ma wtedy tendencję to tworzenia liści zamiast kwiatów. W pełni mrozoodporny pod warunkiem, że ziemia jest przepuszczalna i zimą nie będzie zalewane wodą.

space

Rozmnaża się z nasion. Te rozwijają się i dojrzewają w kolejnym sezonie po zapyleniu. Wysiewa się z przykryciem 5 mm podłoża (kiełkują w ciemności). Najlepiej kiełkują wysiane bezpośrednio po zbiorze, w stale wilgotnym podłożu, w temperaturze 13-15°C; generalnie kiełkują powoli i nierównomiernie, nawet do 2-3 lat. Młode rośliny powoli się rozwijają i nie należy ich przesadzać. Najlepiej wysiewać do pojemnika w którym będą uprawiane przez pierwsze 2 lata.

Wymagania: światło · półcień · odczyn · gleba zasadowa, z wapniem · ciepło · miejsce wybitnie ciepłe · zwięzłość · gleba kamienista, żwirowa lub gleba lekka, piaszczysta

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Gatunek rodzimy; rzadko uprawiany w ogrodach jako bylina ozdobna. Tworzy niskie kępy, do 10 cm wysokości. Roślina ozdobna z liści i kwiatów. Liście zimozielone. Kwiaty w zależności od formy jaśniejsze lub ciemniejsze karminoworóżowe. Kwitnie od lipca do września. Kwiaty, w zależności od formy słabiej lub silniej pachnące.

space

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · byliny cebulowe, bulwiaste lub kłączowe · zimozielone (wiecznie zielone) · do uprawy w pojemnikach · do ogrodu naturalistycznego · na suche bukiety i kompozycje · strefa mrozoodporności 5 · kwitnienie: 7-9

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20070901.2.bg - Cyclamen purpurascens (cyklamen purpurowy); Góry Kaczawskie, rez.
bg.070901-2
leg. Błażej Gierczyk
/Góry Kaczawskie, rez. "Góra Miłek"/ #9