Lista roślin chronionych ustawowo

inne grupy i rodziny chronionych roślin naczyniowych

po nazwie podany jest nr załącznika (listy) i pozycja w załączniku plus ewentualna informacja o szczególnych statusach ochrony; załącznik 1 to gatunki podlegające ochronie ścisłej, załącznik 2 to gatunki chronione częściowo; pełnym tekstem informacje te są podana na stronie gatunku
Taxus baccata (cis pospolity)
2.186 częściowa1946
Pinus cembra (sosna limba)
2.242(3) częściowa1946
Pinus mugo (sosna górska)
2.241(3) częściowa1957
Pinus ×rhaetica (sosna drzewokosa)
1.302(3) ścisła1983
Myricaria germanica (września pobrzeżna)
2.253 częściowa2014
Plantago atrata ssp. carpatica (babka górska)
1.146(3) ścisła2014
Plantago maritima (babka nadmorska)
1.147(1) ścisła2004
Plantago coronopus (babka pierzasta)
1.148(1) ścisła2004
Littorella uniflora (brzeżyca jednokwiatowa)
1.149(3) ścisła2004
Veronica paniculata (przetacznik zwodny)
1.150(1) ścisła2014
Angelica archangelica (dzięgiel litwor)
2.184 częściowa1983
Apium repens (selery błotne)
1.157(1)(2)(3) ścisła2001
Apium nodiflorum (selery węzłobaldachowe)
1.156(3) ścisła2004
Eryngium maritimum (mikołajek nadmorski)
1.153 ścisła1946
Hacquetia epipactis (cieszynianka wiosenna)
1.152 ścisła2004
Bupleurum longifolium (przewiercień długolistny)
1.155 ścisła2014
Bupleurum tenuissimum (przewiercień cienki)
1.154 ścisła2014
Ostericum palustre (starodub łąkowy)
1.158(1)(2)(3) ścisła2001
Corydalis pumila (kokorycz drobna)
1.163 ścisła2004
Hypericum pulchrum (dziurawiec nadobny)
1.164 ścisła2004
Hypericum elegans (dziurawiec wytworny)
1.165(1) ścisła2004
Viola uliginosa (fiołek bagienny)
1.172 ścisła2004
Viola stagnina (fiołek mokradłowy)
1.173(1) ścisła2004
Viola epipsila (fiołek torfowy)
1.174 ścisła2004
Betula nana (brzoza karłowata)
1.160(1)(3) ścisła1983
Betula humilis (brzoza niska)
1.161(1)(3) ścisła1983
Betula ×oycoviensis (brzoza ojcowska)
1.162(1)(3) ścisła1946
Cochlearia polonica (warzucha polska)
1.239(1)(2)(3) ścisła1983
Cochlearia tatrae (warzucha tatrzańska)
1.240(2)(3) ścisła2004
Erysimum pieninicum (pszonak pieniński)
1.237(1)(2)(3) ścisła2001
Nasturtium microphyllum (rukiew drobnolistna)
1.238(3) ścisła2004
Nasturtium officinale (rukiew wodna)
2.214 częściowa2004
Linnaea borealis (zimoziół północny)
2.234 częściowa1983
Lonicera periclymenum (wiciokrzew pomorski)
2.233 częściowa1957
Jovibarba hirta ssp. glabrescens (rojownik włochaty)
1.201 ścisła1995
Jovibarba sobolifera (rojownik pospolity)
1.200 ścisła1995
Sempervivum montanum (rojnik górski)
1.199 ścisła1983
Crassula aquatica (uwroć wodna)
1.202(3) ścisła2014
Aldrovanda vesiculosa (aldrowanda pęcherzykowata)
1.282(1)(2)(3) ścisła2001
Drosera anglica (rosiczka długolistna)
1.283(3) ścisła1983
Drosera rotundifolia (rosiczka okrągłolistna)
1.284 ścisła1983
Drosera ×obovata (rosiczka owalna)
1.285 ścisła1983
Drosera intermedia (rosiczka pośrednia)
1.286 ścisła1983
Hippophae rhamnoides (rokitnik zwyczajny)
2.230 częściowa1983
Arctostaphylos uva-ursi (mącznica lekarska)
1.397 ścisła2001
Chamaedaphne calyculata (chamedafne północna)
1.396(3) ścisła1946
Erica tetralix (wrzosiec bagienny)
1.399(3) ścisła1983
Ledum palustre (bagno zwyczajne)
2.271 częściowa1995
Empetrum nigrum (bażyna czarna)
2.272 częściowa2014
Pyrola minor (gruszyczka mniejsza)
2.273 częściowa2014
Pyrola rotundifolia (gruszyczka okrągłolistna)
2.274 częściowa2014
Pyrola media (gruszyczka średnia)
2.275 częściowa2014
Pyrola chlorantha (gruszyczka zielonawa)
2.276 częściowa2014
Moneses uniflora (gruszycznik jednokwiatowy)
2.277 częściowa2014
Andromeda polifolia (modrzewnica zwyczajna)
2.278 częściowa2014
Rhododendron luteum (azalia pontyjska)
1.398(1)(2)(3) ścisła1946
Chamaecytisus albus (szczodrzeniec zmienny)
1.262(1) ścisła1983
Dorycnium germanicum (szyplin jedwabisty)
1.263(1) ścisła2014
Lathyrus laevigatus (groszek wschodniokarpacki)
2.221 częściowa1983
Lathyrus latifolius (groszek szerokolistny)
1.258(1) ścisła1995
Lathyrus palustris (groszek błotny)
2.220 częściowa2014
Lathyrus pisiformis (groszek wielkoprzylistkowy)
1.259(1) ścisła2004
Tetragonolobus maritimus ssp. siliquosus (komonicznik skrzydlastostrąkowy)
2.222 częściowa2014
Oxytropis pilosa (ostrołódka kosmata)
1.260(1) ścisła1983
Oxytropis campestris (ostrołódka polna)
1.261(3) ścisła2014
Ononis spinosa (wilżyna ciernista)
2.223 częściowa1995
Ononis repens (wilżyna rozłogowa)
2.224 częściowa2004
Elatine hydropiper (nadwodnik naprzeciwlistny)
2.225 częściowa2004
Elatine alsinastrum (nadwodnik okółkowy)
2.226 częściowa2004
Elatine hexandra (nadwodnik sześciopręcikowy)
2.227 częściowa2004
Elatine triandra (nadwodnik trójpręcikowy)
2.228 częściowa2004
Dracocephalum ruyschiana (pszczelnik wąskolistny)
1.389 ścisła2001
Thymus praecox (macierzanka wczesna)
1.388(1) ścisła2014
Melittis melissophyllum (miodownik melisowaty)
2.269 częściowa2004
Pinguicula alpina (tłustosz alpejski)
1.278(3) ścisła2001
Pinguicula vulgaris ssp. vulgaris (tłustosz pospolity typowy)
1.279(3) ścisła2001
Pinguicula vulgaris ssp. bicolor (tłustosz pospolity dwubarwny)
1.279(3) ścisła2001
Utricularia stygia
1.272(3) ścisła2004
Utricularia bremii (pływacz Brema)
1.273(3) ścisła2004
Utricularia minor (pływacz drobny)
1.274(3) ścisła2004
Utricularia ochroleuca (pływacz krótkoostrogowy)
1.275 ścisła2004
Utricularia intermedia (pływacz średni)
1.276 ścisła2004
Utricularia australis (pływacz zachodni)
1.277 ścisła2004
Montia fontana (zdrojek błyszczący)
1.280(3) ścisła2004
Linum flavum (len złocisty)
1.253(1) ścisła1983
Linum hirsutum (len włochaty)
1.273 ochr. czynna
Linum austriacum (len austriacki)
1.251 ścisła2004
Nymphoides peltata (grzybieńczyk wodny)
1.159 ścisła1983
Menyanthes trifoliata (bobrek trójlistkowy)
2.185 częściowa2004
Myrica gale (woskownica europejska)
1.395(1)(3) ścisła1983
Nuphar pumila (grążel drobny)
1.203 ścisła1983
Nymphaea alba (grzybienie białe)
2.199 częściowa1995
Nymphaea candida (grzybienie północne)
2.200 częściowa1995
Chimaphila umbellata (pomocnik baldaszkowy)
2.198 częściowa1983
Polemonium coeruleum (wielosił błękitny)
1.391(1) ścisła1995
Cortusa matthioli (zarzyczka górska)
2.232 częściowa2004
Cyclamen purpurascens (cyklamen purpurowy)
1.265(3) ścisła2001
Samolus valerandi (jarnik solankowy)
1.266(3) ścisła2014
Glaux maritima (mlecznik nadmorski)
1.267(1) ścisła1983
Primula vulgaris (pierwiosnek bezłodygowy)
1.268 ścisła2004
Primula auricula (pierwiosnek łyszczak)
1.269(3) ścisła2004
Primula minima (pierwiosnek maleńki)
1.270(2)(3) ścisła2004
Primula farinosa (pierwiosnek omączony)
1.271 ścisła1983
Primula elatior (pierwiosnek wyniosły)
2.231 częściowa1957
Atriplex calotheca (łoboda zdobna)
1.229 ścisła2014
Salicornia europaea (soliród zielny)
1.230(1) ścisła2004
Dictamnus albus (dyptam jesionolistny)
1.297(1)(3) ścisła1983
Succisella inflexa (czarcikęsik Kluka)
1.343(1) ścisła2004
Myosotis praecox (niezapominajka wczesna)
1.347 ścisła2014
Echium russicum (żmijowiec czerwony)
1.348(1)(2)(3) ścisła1983
Galium cracoviense (przytulia krakowska)
1.255(1)(2)(3) ścisła2001
Galium valdepilosum (przytulia stepowa)
1.256(1) ścisła2012
Galium sudeticum (przytulia sudecka)
1.257(1)(2)(3) ścisła2012
Galium pumilum (przytulia szorstkoowockowa)
2.219 częściowa2014
Salix lapponum (wierzba lapońska)
1.393(1)(3) ścisła1983
Salix myrtilloides (wierzba borówkolistna)
1.392(1)(3) ścisła1983
Thesium ebracteatum (leniec bezpodkwiatkowy)
1.299(1)(2)(3) ścisła2001
Thesium alpinum (leniec alpejski)
1.298(3) ścisła2014
Saxifraga hirculus (skalnica torfowiskowa)
1.301(2)(3) ścisła2001
Saxifraga paniculata (skalnica gronkowa)
2.240 częściowa2001
Saxifraga moschata ssp. basaltica (skalnica darniowa bazaltowa)
1.300 ścisła2014
Digitalis grandiflora (naparstnica zwyczajna)
2.260 częściowa1983
Verbascum phoeniceum (dziewanna fioletowa)
2.257 częściowa2014
Linaria odora (lnica wonna)
1.364(2)(3) ścisła2001
Lindernia procumbens (lindernia mułowa)
1.363(2)(3) ścisła2001
Melampyrum cristatum (pszeniec grzebieniasty)
1.365 ścisła2014
Pedicularis oederi (gnidosz dwubarwny)
1.358(3) ścisła2004
Pedicularis hacquetii (gnidosz Hacqueta)
1.359(3) ścisła2004
Pedicularis sceptrum-carolinum (gnidosz królewski)
1.360 ścisła1983
Pedicularis verticillata (gnidosz okółkowy)
1.361(3) ścisła2004
Pedicularis sudetica (gnidosz sudecki)
1.362(2)(3) ścisła2001
Pedicularis sylvatica (gnidosz rozesłany)
2.259 częściowa1983
Pedicularis palustris (gnidosz błotny)
2.258 częściowa2004
Gratiola officinalis (konitrut błotny)
2.183 częściowa2012
Tozzia carpatica (tocja karpacka)
1.320 bez odstępstw
Euphorbia epithymoides (wilczomlecz pstry)
1.394(3) ścisła2004
Orobanche bohemica
2.279 częściowa2004
Orobanche kochii
2.280 częściowa2004
Orobanche mayeri (zaraza Mayera)
2.281 częściowa2004
Orobanche alsatica (zaraza alzacka)
2.282 częściowa2004
Orobanche bartlingii (zaraza Bartlinga)
2.283 częściowa2004
Orobanche pallidiflora (zaraza bladokwiatowa)
2.284 częściowa2004
Orobanche hederae (zaraza bluszczowa)
2.285 częściowa2004
Orobanche coerulescens (zaraza błękitnawa)
2.286 częściowa2004
Orobanche lutea (zaraza czerwonawa)
2.287 częściowa2004
Orobanche ramosa (zaraza gałęzista)
2.288 częściowa2004
Orobanche picridis (zaraza goryczelowa)
2.289 częściowa2004
Orobanche alba (zaraza macierzankowa)
2.290 częściowa2004
Orobanche purpurea (zaraza niebieska)
2.291 częściowa2004
Orobanche arenaria (zaraza piaskowa)
2.292 częściowa2004
Orobanche caryophyllacea (zaraza przytuliowa)
2.293 częściowa2004
Orobanche elatior (zaraza wielka)
2.294 częściowa2004
Orobanche flava (zaraza żółta)
2.295 częściowa2004
Atropa bella-donna (pokrzyk wilcza jagoda)
2.236 częściowa1957
Scopolia carniolica (lulecznica kraińska)
2.235 częściowa1983
Staphylea pinnata (kłokoczka południowa)
1.228(3) ścisła1957
Daphne cneorum (wawrzynek główkowy)
1.390(1)(3) ścisła1946
Daphne mezereum (wawrzynek wilczełyko)
2.270 częściowa1946
Trapa natans (kotewka orzech wodny)
1.235(1)(3) ścisła1946
Lythrum hyssopifolia (krwawnica wąskolistna)
1.236 ścisła2014