opis

3D

3D
Bylina o cienkich, krótkich korzeniach. Naziemnych rozłogów brak, czasem występują krótkie podziemne rozłogi.
Liście eliptyczne, w dole trzonu odwrotnielancetowate, (2.5)3-5(6) cm długości i (10)12-15(16) mm szerokoście, szpiczaste, dolne o tępym lub zaokrąglonym wierzchołku; powierzchnia rzadziej naga, częściej owłosiona, górna z przylegającymi włoskami skierowanymi ku wierzchołkowi blaszki liściowej, dolna z przylegającymi lub nieco odstającymi włoskami, które u liści z dolnej połowy pędu, są skierowane ku podstawie blaszki liściowej.
Kwiatostan długi, licznokwiatowy, dwuskrętek, bez przysadek Szypuły kwiatowe proste, długości kielicha lub nieco dłuższe.
zmienność
Poszczególne populacje i egzemplarze różnią się wysokością, ilością rozgałęzień łodygi i kwiatostanu, gęstością owłosienia.
występowanie
Takson rodzimy lub trwale zadomowiony. [491]

Gatunek częsty w górach i na pogórzu.
Występuje na bagnistych brzegach potoków, na źródliskach w prześwietlonych miejscach w lasach, w przydrożnych rowach dróg leśnych, okrajach źródlisk na pastwiskach i temu podobnych siedliskach.
Różne parametry ekologiczne, z objaśnieniem - opisowym rozwinięciem tekstowym, są podane tekstem po zalogowaniu.
Myosotis palustris
niezapominajka błotna
Myosotis palustris · Myosotis scorpioides ssp. scorpioides · takson rodzimy lub trwale zadomowiony[491]

kwiaty


Częsta na podobnych siedliskach, na nizinach niezapominajka błotna (Myosotis palustris) jest zwykle silniej owłosiona, dolne liście na spodzie mają wszystkie włoski skierowane ku szczytowi liścia, korona kwiatowa jest nieco większa, łodyga mniej kanciasta do obłej.
wybrane okazy · selected collections ⇈

#9 #1 3D
leg. Marek Snowarski
/Wetlina, Bieszczady/
/po porannym przymrozku; roślin.../

#10 #5 3D
leg. Marek Snowarski