krzewy i byliny sadownicze

Rośliny sadownicze to drzewa i krzewy owocowe oraz takie byliny jak poziomka truskawka (Fragaria ×ananassa) oraz poziomka pospolita (Fragaria vesca) będące przedmiotem uprawy. Plantacji drzew owocowych to sad. Dział produkcji roślinnej to sadownictwo. Nauka o drzewach, krzewach i bylinach sadowniczych to pomologia.

drzewa owocowe

Liczba uprawianych na szerszą skalę gatunków roślin sadowniczych jest niewielka, istotne znaczenie gospodarcze ma tylko kilka. Za to znaczna jest różnorodność odmian uprawnych w obrębie tych gatunków.

w amatorskiej uprawie

Pigwa pospolita (Cydonia oblonga) — to coś innego niż pigwowiec (Chaenomeles), ten ma drobne owoce nadają się co najwyżej jako aromatyzująco-zakwaszający dodatek do przetworów.
Uprawiane ogrodowe odmiany jeżyn z uwagi na mała wytrzymałość mechaniczną i trwałość owoców nadają się do uprawy amatorskiej i „skubania” w ogródku.

ciekawostki dla amatorów

Uprawa ±zawodna; na wyjątkowo ciepłych stanowiskach (na zachodzie Polski, w osłoniętych miejscach np. przy południowej ścianie)
Maclura pomifera (żółtnica pomarańczowa)
Ficus carica (figowiec właściwy)
w warunkach polskiego klimatu części nadziemne często przemarzają, dlatego ma pokrój krzewiasty
 
obecnie nie jesteś zalogowany(a) — oglądasz okrojoną, przeglądową wersję atlasu — zaloguj się (pola w prawym górnym rogu każdej strony)
lub załóż konto dostępu o ile go jeszcze nie posiadasz

Copyright © 2002-2017 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
przeglądowa (zwykła) wersja atlasu 17.09.04 · ta strona była ostatnio zmieniana/last modified 09.06.2014 · powstała/was created 13.04.2010

Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="https://www.atlas-roslin.pl.pl/drzewa-i-krzewy-owocowe-sadownictwo.htm"> rośliny sadownicze - Atlas roślin Polski atlas-roslin.pl</a>