atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superasterids » subCl.Asteridae » euasterids » campanulids » Ord.Asterales » Fam.Asteraceae » Asteroideae » Gnaphalium »

Gnaphalium uliginosum L. [🔉 gna·fa·li·um *]

szarota błotna
Filaginella uliginosa (L.) Opiz [🔉 fi·la·gi·nel·la]
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Gnaphalium uliginosum (szarota błotna)
pokrój - widok z góry; 10.07.2007, Lublin, Park Ludowy; copyright © by Błażej Gierczyk
Gnaphalium uliginosum (szarota błotna)
pokrój
Gnaphalium uliginosum (szarota błotna)
Gnaphalium uliginosum (szarota błotna)
Gnaphalium uliginosum (szarota błotna)
Gnaphalium uliginosum (szarota błotna)
Gnaphalium uliginosum (szarota błotna)
fragment kwiatostanu
Gnaphalium uliginosum (szarota błotna)
3D
koszyczek od góry

opis

cechy diagnostyczne w kluczu:Gnaphalium (szarota)kl 1593
Gnaphalium uliginosum (szarota błotna)
3D
koszyczek w przekroju
Gnaphalium uliginosum (szarota błotna)
3D
pusty koszyczek po wysypaniu owoców
Gnaphalium uliginosum (szarota błotna)
3D
kwiaty obupłciowe i kwiaty żeńskie
Roślina zielna, jednoroczna, bez pędów płonnych, filcowato owłosiona, rzadziej wyłysiała lub naga. Łodyga ulistniona, zwykłe silnie rozgałęziona już od podstawy, czasem dopiero w górnej części, rzadko pojedyncza; wzniesiona, podnosząca się, lub polegująca i zakorzeniająca się, 2-20 (30) cm długości.

Liście z jedną żyłką środkową, z obu stron przylegająco, szaro pilśniowato owłosione, rzadko nagie; dolne liście szybko obumierają, podługowatoodwrotniejajowate do lancetowatych, 1.5-4 cm długości i 2-4 (5) cm szerokości, wierzchołek tępy; środkowe liście wąsko lancetowate do łopatkowatych, 1-3 (4.5) cm długości i 1-4 mm szerokości, wierzchołek zaostrzony; górne liście podługowate, łopatkowate lub równowąskolancetowate, wierzchołek stopniowo zaostrzony lub tępy.

Kwiatostan złożony z krótkoszypułkowych, niemal siedzących koszyczków, zebranych po 3-10 w zbite główkowate wierzchotki (kłębiki), otoczone podsadkami przewyższającymi kwiatostan; kwiatostan znajduje się na szczycie łodygi i odgałęzień bocznych.Roślina zielna, jednoroczna, bez pędów płonnych, filcowato owłosiona, rzadziej wyłysiała lub naga. Łodyga ulistniona, zwykłe silnie rozgałęziona już od podstawy, czasem dopiero w górnej części, rzadko pojedyncza; wzniesiona, podnosząca się, lub polegująca i zakorzeniająca się, 2-20 (30) cm długości.

space

Kwiatostan złożony z krótkoszypułkowych, niemal siedzących koszyczków, zebranych po 3-10 w zbite główkowate wierzchotki (kłębiki), otoczone podsadkami przewyższającymi kwiatostan; kwiatostan znajduje się na szczycie łodygi i odgałęzień bocznych.

Gnaphalium uliginosum (szarota błotna)
3D
owoce
Koszyczki drobne, 2-4 mm długości i 3-4 mm szerokości. Okrywa 2-3-rzędowa; listki podługowate, wąskolancetowate do równowąskich, różnej długości, nagie, całe suchobłoniaste lub pośrodku zielonkawe a na brzegach ciemniejsze, brązowawe.

Kwiatów w koszyczku 80-100, brzeżne żeńskie o koronie nitkowatej, 1.2-1.4 mm długości, środkowych obupłciowych kwiatów niewiele, 5-8 szt., z koroną trąbkowatą lub szerokolejkowatą, 5-ząbkową, 1.1-1.4 mm długości i 0.2-0.4 mm średnicy.

Dno koszyczka nagie, bez plewinek.

Niełupki elipsoidalne do walcowatych, brzeżne spłaszczone, 0.5-0.6 mm długości, 0.1-0.1 mm szerokości, nagie lub krótko owłosione, puch kielichowy 1.1-1.5 mm długości, poszczególne pierzaste włoski puchu nie zrośnięte ze sobą u nasady, pappus odpada od niełupki pojedynczo.

Kwitnienie od lipca do września (października).Koszyczki drobne, 2-4 mm długości i 3-4 mm szerokości. Okrywa 2-3-rzędowa; listki podługowate, wąskolancetowate do równowąskich, różnej długości, nagie, całe suchobłoniaste lub pośrodku zielonkawe a na brzegach ciemniejsze, brązowawe.

space

Dno koszyczka nagie, bez plewinek.

space

Kwitnienie od lipca do września (października).

zmienność

Wyróżnia się kilka odmian i form ze względu na stopień owłosienia rośliny i owłosienia owoców. Nie mają one jednak większego znaczenia systematycznego ponieważ zdarzają się w obrębie jednej populacji [71.7].Wyróżnia się kilka odmian i form ze względu na stopień owłosienia rośliny i owłosienia owoców. Nie mają one jednak większego znaczenia systematycznego ponieważ zdarzają się w obrębie jednej populacji [71.7].

występowanie

Takson rodzimy lub trwale zadomowiony.[491]
wystepowanie
o mapie
ekologiczne liczby wskaźnikowe Gnaphalium uliginosum (szarota błotna)
Pospolity na terenie na terenie całego kraju, na niżu i w niższych położeniach górskich.

Tereny podmokłe, pobocza dróg, brzegi wód, także jako chwast w uprawach na glebach podmokłych lub okresowo wysychających. Preferuje gleby nie zasadowe, piaszczyste lub gliniaste, podmokłe.Pospolity na terenie na terenie całego kraju, na niżu i w niższych położeniach górskich.

space

Gatunek charakterystyczny (Ch.) dla:

space_elw

Różne parametry ekologiczne, z objaśnieniem - opisowym rozwinięciem tekstowym, są podane tekstem po zalogowaniu.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20070710.7.bg - Gnaphalium uliginosum (szarota błotna); Lublin, Park Ludowy
070710-7
leg. Błażej Gierczyk
/Lublin, Park Ludowy/ #4
znalezisko 20020817.1.am - Gnaphalium uliginosum (szarota błotna); Pewel Wielka
020817-1
leg. Antoni Mielnikow
/Pewel Wielka/ #2
znalezisko 00010000.08_13_6.jmak - Gnaphalium uliginosum (szarota błotna); ok. Łeby
08_13_6
leg. Jarosław Makowski
/ok. Łeby/ #7
znalezisko 20100000.swU_2.10 - Gnaphalium uliginosum (szarota błotna)
100000-swU_2
leg. Marek Snowarski #18, 9.3D