| |||||||||
|

Liście z jedną żyłką środkową, z obu stron przylegająco, szaro pilśniowato owłosione, rzadko nagie; dolne liście szybko obumierają, podługowatoodwrotniejajowate do lancetowatych, 1.5-4 cm długości i 2-4 (5) cm szerokości, wierzchołek tępy; środkowe liście wąsko lancetowate do łopatkowatych, 1-3 (4.5) cm długości i 1-4 mm szerokości, wierzchołek zaostrzony; górne liście podługowate, łopatkowate lub równowąskolancetowate, wierzchołek stopniowo zaostrzony lub tępy.
Kwiatostan złożony z krótkoszypułkowych, niemal siedzących koszyczków, zebranych po 3-10 w zbite główkowate wierzchotki (kłębiki), otoczone podsadkami przewyższającymi kwiatostan; kwiatostan znajduje się na szczycie łodygi i odgałęzień bocznych.Roślina zielna, jednoroczna, bez pędów płonnych, filcowato owłosiona, rzadziej wyłysiała lub naga. Łodyga ulistniona, zwykłe silnie rozgałęziona już od podstawy, czasem dopiero w górnej części, rzadko pojedyncza; wzniesiona, podnosząca się, lub polegująca i zakorzeniająca się, 2-20 (30) cm długości.
Kwiatostan złożony z krótkoszypułkowych, niemal siedzących koszyczków, zebranych po 3-10 w zbite główkowate wierzchotki (kłębiki), otoczone podsadkami przewyższającymi kwiatostan; kwiatostan znajduje się na szczycie łodygi i odgałęzień bocznych.

Kwiatów w koszyczku 80-100, brzeżne żeńskie o koronie nitkowatej, 1.2-1.4 mm długości, środkowych obupłciowych kwiatów niewiele, 5-8 szt., z koroną trąbkowatą lub szerokolejkowatą, 5-ząbkową, 1.1-1.4 mm długości i 0.2-0.4 mm średnicy.
Dno koszyczka nagie, bez plewinek.
Niełupki elipsoidalne do walcowatych, brzeżne spłaszczone, 0.5-0.6 mm długości, 0.1-0.1 mm szerokości, nagie lub krótko owłosione, puch kielichowy 1.1-1.5 mm długości, poszczególne pierzaste włoski puchu nie zrośnięte ze sobą u nasady, pappus odpada od niełupki pojedynczo.
Kwitnienie od lipca do września (października).Koszyczki drobne, 2-4 mm długości i 3-4 mm szerokości. Okrywa 2-3-rzędowa; listki podługowate, wąskolancetowate do równowąskich, różnej długości, nagie, całe suchobłoniaste lub pośrodku zielonkawe a na brzegach ciemniejsze, brązowawe.
Dno koszyczka nagie, bez plewinek.
Kwitnienie od lipca do września (października).
zmienność

Tereny podmokłe, pobocza dróg, brzegi wód, także jako chwast w uprawach na glebach podmokłych lub okresowo wysychających. Preferuje gleby nie zasadowe, piaszczyste lub gliniaste, podmokłe.Pospolity na terenie na terenie całego kraju, na niżu i w niższych położeniach górskich.
Różne parametry ekologiczne, z objaśnieniem - opisowym rozwinięciem tekstowym, są podane tekstem po zalogowaniu.
wybrane okazy · selected collections⇈

leg. Błażej Gierczyk
/Lublin, Park Ludowy/ #4

leg. Antoni Mielnikow
/Pewel Wielka/ #2

leg. Jarosław Makowski
/ok. Łeby/ #7

leg. Marek Snowarski #18, 9.3D