atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superasterids » Ord.Caryophyllales » polygonids » Fam.Polygonaceae » Rumex s.l. » Acetosa »

Rumex acetosa L. [🔉 ru·meks *]

szczaw zwyczajny, "szczaw"
Acetosa pratensis Mill.
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Rumex acetosa (szczaw zwyczajny)
12.05.2002, dolina rz. Bystrzycy k. Wrocławia; copyright © by Marek Snowarski XL
Rumex acetosa
kwiaty żeńskie
Rumex acetosa (szczaw zwyczajny)
XL
Rumex acetosa (szczaw zwyczajny)
Rumex acetosa (szczaw zwyczajny)
XL
Rumex acetosa (szczaw zwyczajny)

cechy charakterystyczne

cechy diagnostyczne w kluczu:Acetosa (szczaw (Acetosa))kl 1989
Bylina dwupienna; 30-100 cm wysokości. Korzeń krótki i cienki (2-5 mm średnicy), rzadko w górze rozgałęziony, odchodzą od niego, także w górnej części, liczne zgrubiałe korzenie boczne.

Liście podługowate do lancetowatopodługowatych, w nasadzie strzałkowate, 2-4 (6) razy dłuższe niż szersze; brzegiem ±płaskie; przyziemne długoogonkowe, wyższe siedzące i obejmujące łodygę. W smaku kwaśne. Gatki wyraźnie podłużnie spękane.

Gałązki kwiatostanu nierozgałęzione (u silnych egzemplarzy dolne gałązki miewają nieliczne gałązki drugiego rzędu). Listki okrywy 3.5-5 mm długości, z guzkiem u nasady, zielone do nabiegłych czerwono.

Niełupki czarnobrązowe do czarnych, błyszczące.

Kwitnie maj/czerwiec-lipiec/sierpień.Bylina dwupienna; 30-100 cm wysokości. Korzeń krótki i cienki (2-5 mm średnicy), rzadko w górze rozgałęziony, odchodzą od niego, także w górnej części, liczne zgrubiałe korzenie boczne.

space

Gałązki kwiatostanu nierozgałęzione (u silnych egzemplarzy dolne gałązki miewają nieliczne gałązki drugiego rzędu). Listki okrywy 3.5-5 mm długości, z guzkiem u nasady, zielone do nabiegłych czerwono.

space

Kwitnie maj/czerwiec-lipiec/sierpień.

występowanie

Takson rodzimy lub trwale zadomowiony.[491]
wystepowanie
o mapie
Szczaw jest uprawiany jako warzywo liściowe, w odmianach znajdują się odmiany ogrodowe. O ile w podręcznikach warzywnictwa jest ujęty jako Rumex acetosa to botanicy ujmują go jako osobny gatunek szczaw ogrodowy (Rumex rugosus).
ekologiczne liczby wskaźnikowe Rumex acetosa (szczaw zwyczajny)
Pospolicie na łąkach, pastwiskach, przydrożach; na glebach wilgotnych i podmokłych. Pospolicie na łąkach, pastwiskach, przydrożach; na glebach wilgotnych i podmokłych.
Gatunek charakterystyczny (Ch.) dla:

space_elw

Gatunek wyróżniający (D.) dla:

space_elw

Istotny diagnostycznie gatunek wspólny dla:

space_elw

Różne parametry ekologiczne, z objaśnieniem - opisowym rozwinięciem tekstowym, są podane tekstem po zalogowaniu.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20020512.5.02 - Rumex acetosa (szczaw zwyczajny); dolina rz. Bystrzycy k. Wrocławia
020512-5
leg. Marek Snowarski
/dolina rz. Bystrzycy k. Wrocławia/ #12

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Rumex acetosa (szczaw zwyczajny)
🌱
Liście warunkowo trujące. Czynnikami toksycznymi w surowych liściach są szczawian potasu i kwas szczawiowy. Działają drażniąco na błony śluzowe przewodu pokarmowego oraz wywierają działanie ogólnoustrojowe - obniżają poziom wapnia i odkładają się w nerkach, powodując ich uszkodzenie. Po spożyciu większych ilości występują objawy żołądkowo-jelitowe oraz objawy ze strony serca i ośrodkowego układu nerwowego.Liście warunkowo trujące. Czynnikami toksycznymi w surowych liściach są szczawian potasu i kwas szczawiowy. Działają drażniąco na błony śluzowe przewodu pokarmowego oraz wywierają działanie ogólnoustrojowe - obniżają poziom wapnia i odkładają się w nerkach, powodując ich uszkodzenie. Po spożyciu większych ilości występują objawy żołądkowo-jelitowe oraz objawy ze strony serca i ośrodkowego układu nerwowego.