atlas-roslin.pl

łąka kwietna

Łąka kwietna to typ trawnika, z dużym udziałem bylin (czasem także jednorocznych roślin kwiatowych), uzyskiwanym przez odpowiednie utrzymanie, zdecydowanie mniej intensywne niż w przypadku "zwykłych" trawników. Pozwala to na ekspresję nie-trawiastych komponentów, które mogą wtedy konkurować z trawami. Koszenie jest rzadsze (zwykle 1-2 razy do roku), późniejsze i wyższe. Nawożenie skąpe, zwykle nie prowadzi się podlewania.
Łąkę kwietną można zakładać "od zera", korzystając z kupionej stosownej mieszanki nasion lub przekształcać istniejący trawnik, zmieniając sposób pielęgnacji i dosiewając pożądane rośliny kwiatowe. Kluczem do sukcesu jest dopasowanie gatunków roślin do siedliska, z preferencją dla rodzimych oraz nie koszenie w okresie kwitnienia i owocowania roślin.
Z uwagi na tworzenie wielkopowierzchniowych założeń tego typu, poniższy zestaw gatunków zawiera te które można siać bezpośrednio na miejscu. Są też linki do podobnych zestawów ale bliższych rabacie bylinowej, bo wprowadzających gatunki sadzone z rozsady.
łąka sucha
łąka świeża, przeciętnie wilgotna
gatunki obce
naturalistyczne rabaty jednoroczne z roślinnością o charakterze łąki lub miedzy między polami
jest to odmiana-imitacja łąki kwietnej - trawnika; te gatunki można też próbować dosiewać do "trwałej" łąki kwietnej, niektóre dość dobrze utrzymują się potem z samosiewu (o ile pozwolimy na dojrzenie nasion)
łąka wilgotna lub podmokła
objaśnienie skrótów
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji