Ujęte są wszystkie obecne w ofertach nasiona kwiatów jednorocznych, bylin ozdobnych i warzyw. Dla poszczególnych gatunków są podane nazwy dostępnych odmian uprawnych. Wyspecyfikowane są także mieszanki odmian lub odmiany barwne.

Z analizy wynika, że większe marki oferują nasiona ponad 400 gatunków (liczba odmian jest znacznie wyższa).

Analiza dostępności nasion wykonywana była po raz pierwszy w latach 2012-13 i wyrywkowo ponawiana co kilka lat. Obejmuje ofertę większych firm handlujących nasionami i przedstawiających swoją ofertę w Internecie. Przeanalizowane są (przeważnie w całości) oferty następujących głównych marek działających na polskim rynku: PNOS Ożarów, Legutko, Torseed, Polan, PlantiCo, Spójnia, Vilmorin, Toraf, Rekwiat. Analiza jest uzupełniona o wyrywkowy przegląd oferty off-line w kilku sklepach.

Pełna analiza przeglądu jest podana na stronach gatunków na końcu akapitu o zastosowaniu.

Przegląd obejmuje ofertę własnych sklepów internetowych wyżej wymienionych głównych marek. W pewnym stopniu uzupełniam analizę o ofertę off-line w kilku sklepach. Co ciekawe w detalu można (choć niekoniecznie) znaleźć ofertę bogatszą niż ta przedstawiona w firmowych sklepach internetowych.

Zobacz: ranking popularności roślin ozdobnych i użytkowych